Jestliže byste si rádi vytvořili vlastní spořič obrazovky (screensaver) pro Kindle z vašeho oblíbeného obrázku či fotografie a nevíte jak na to, je tu pro vás tento návod.


Ukážeme si, jak vytvořit spořič v grafickém programu Gimp, ale postup je v podstatě totožný i v jiných grafických editorech. Gimp na rozdíl od jiných editorů podporuje operační systémy Linux, Windows i Mac OS X, je zcela zdarma a v češtině ke stažení zde: http://www.gimp.org/downloads/.

Rozsah funkcí je velký, vyrovná se i některým placeným grafickým editorům. Pro naše účely bohatě postačí. Gimp si stáhněte a nainstalujte.

Můžete použít i takzvanou portable verzi, která nevyžaduje instalaci. Stáhnout lze například ze serveru stahuj.cz zde: stáhni Gimp Portable.

 • Zvolte si obrázek, který chcete použít a otevřete jej pomocí menu “Soubor > Otevřít”, klávesová zkratka “Ctrl+O”.
 • Displej Kindlu je černobílý a dokáže zobrazit 16 odstínů šedé barvy, proto si obrázek nejprve převedeme na černobílý pomocí volby menu “Obrázek > Režim > Odstíny šedi”.
 • Pokud je třeba, “doladíme” kontrast, aby náš obrázek na displeji vypadal co nejlépe pomocí menu “Barvy > Úrovně”.
 • Zde v okně vstupní úrovně (černá křivka) nastavíme požadovaný kontrast tažením za trojúhelníčky (na obrázku jsou označeny červenými kolečky) pod křivkou tak, aby byl kontrast výraznější, levým trojúhelníčkem se zesílí tmavé barvy, pravým světlé a prostředním se upraví středové. Nebojte se trochu zaexperimentovat a s nastavením si pohrát, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. V podstatě jde o to, aby bílá byla opravdu bílá a ne šedá a černá černá, ne tmavě šedá. Střední barvy můžeme zesvětlit či ztmavit tak, aby bylo na obrázku vidět vše potřebné a neztratily se některé důležité detaily. Když se vám nastavení napoprvé nezdaří, můžete se tlačítkem “Obnovit” vrátit k původnímu nastavení a začít znovu. Pokud jste s výsledkem spokojeni, potvrďte “OK”.
 • Nyní máme černobílý obrázek ve 256 odstínech šedi s upraveným kontrastem. Dále si jej zredukujeme na 16 barev. Menu “Obrázek > Režim > Indexovaná“. V následujícím menu zvolíme “Mapa barev > Generovat optimální paletu” a do kolonky “Maximální počet barev” zadáme 16, nakonec klikneme na “Konvertovat”.
 • Konverze do 16 barev není nutná, obrázek se bez problémů na displeji zobrazí i když bude 256 barevný, ale displej Kindle více než 16 barev zobrazit neumí a obrázek v 16 barvách bude mít menší velikost a zabere v paměti Kindlu méně místa, proto je dobré obrázek převést na 16 barev.
 • Teď si upravíme velikost obrázku pro displej Kindle. Displej Kindle Wi-Fi a Kindle 3G+Wi-Fi má rozlišení 800×600 pixelů. Displej Kindle DX má rozlišení 1200×824 pixelů.
 • Nyní záleží, jaký vstupní obrázek použijeme a jaký bude požadovaný výsledek.
 • V menu “Obrázek > Velikost obrázku” nastavte velikost podle vašeho displeje na výšku. Tedy 800 nebo 1200 pixelů. Velikost na šířku nastavíme pomocí “ořezu” tak, že odřízneme ze stran části, které nebudou použity. Viz následující bod.
 • Jestli je velikost fotografie například 1600 x 1200 pixelů a nebudeme chtít použít celou výšku fotky, nemusíme jí zmenšovat a můžeme udělat výřez ze středu fotografie. Použijeme nástroj “Ořezat” v menu “Nástroje > Nástroje transformace > Ořezat” klávesová zkratka “Shift + C” nebo ikona . Vyberte přibližně oblast, kterou chcete vidět ve výsledném spořiči neboli screensaveru a nastavte přesný rozměr ořezu podle typu Kindle 800×600 nebo 1200×824 v levém menu nástroje pod ikonami zvolte myší přesnou pozici. Stejný postup použijeme i v případě, že jsme si velikost fotky předem zmenšili.
 • Jestliže máme vybránu oblast k oříznutí, potvrdíme pomocí Enter a obrázek se ořízne.
 • Nyní si obrázek uložíme. Formát pro uložení zvolte “PNG”. V menu “Soubor > Uložit jako” rozklikněte dole položku “zvolte typ souboru” a vyberte “Obrázek PNG” a nakonec klikněte na uložit.
 • Screensaver je hotový, nyní si jej nahrajte do Kindle pomocí USB kabelu do složky “linkss\screensavers\”.
 • Výsledek si můžete prohlédnout i v prohlížeči obrázku: Aktivaci prohlížeče obrázků provedete tak, že si pomocí USB kabelu a PC na disku vytvoříte složku „pictures“ a v ní podsložky,do kterých můžete nahrávat obrázky. Obrázky musí být v podsložkách, aby byly viditelné. Pomocí „Alt + Z“ obnovte soubory a můžete si prohlížet obrázky. Přes celou obrazovku zvětšíte obrázek pomocí “F”. Viz článek: Klávesové zkratky pro Amazon Kindle 3.
 • Pro správnou funkci spořičů obrazovky Kindle je třeba mít nainstalováno potřebné rozšíření, viz návod: Instalace dalších rozšíření Amazon Kindle (screensavery, fonty, usb networking atd…).