Návod na tvorbu vlastního spořiče obrazovky pro Kindle v programu Gimp

Jestliže byste si rádi vytvořili vlastní spořič obrazovky (screensaver) pro Kindle z vašeho oblíbeného obrázku či fotografie a nevíte jak na to, je tu pro vás tento návod.


Ukážeme si, jak vytvořit spořič v grafickém programu Gimp, ale postup je v podstatě totožný i v jiných grafických editorech. Gimp na rozdíl od jiných editorů podporuje operační systémy Linux, Windows i Mac OS X, je zcela zdarma a v češtině ke stažení zde: http://www.gimp.org/downloads/.

Rozsah funkcí je velký, vyrovná se i některým placeným grafickým editorům. Pro naše účely bohatě postačí. Gimp si stáhněte a nainstalujte.

Můžete použít i takzvanou portable verzi, která nevyžaduje instalaci. Stáhnout lze například ze serveru stahuj.cz zde: stáhni Gimp Portable.

 • Zvolte si obrázek, který chcete použít a otevřete jej pomocí menu “Soubor > Otevřít”, klávesová zkratka “Ctrl+O”.
 • Displej Kindlu je černobílý a dokáže zobrazit 16 odstínů šedé barvy, proto si obrázek nejprve převedeme na černobílý pomocí volby menu “Obrázek > Režim > Odstíny šedi”.
 • Pokud je třeba, “doladíme” kontrast, aby náš obrázek na displeji vypadal co nejlépe pomocí menu “Barvy > Úrovně”.
 • Zde v okně vstupní úrovně (černá křivka) nastavíme požadovaný kontrast tažením za trojúhelníčky (na obrázku jsou označeny červenými kolečky) pod křivkou tak, aby byl kontrast výraznější, levým trojúhelníčkem se zesílí tmavé barvy, pravým světlé a prostředním se upraví středové. Nebojte se trochu zaexperimentovat a s nastavením si pohrát, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. V podstatě jde o to, aby bílá byla opravdu bílá a ne šedá a černá černá, ne tmavě šedá. Střední barvy můžeme zesvětlit či ztmavit tak, aby bylo na obrázku vidět vše potřebné a neztratily se některé důležité detaily. Když se vám nastavení napoprvé nezdaří, můžete se tlačítkem “Obnovit” vrátit k původnímu nastavení a začít znovu. Pokud jste s výsledkem spokojeni, potvrďte “OK”.
 • Nyní máme černobílý obrázek ve 256 odstínech šedi s upraveným kontrastem. Dále si jej zredukujeme na 16 barev. Menu “Obrázek > Režim > Indexovaná“. V následujícím menu zvolíme “Mapa barev > Generovat optimální paletu” a do kolonky “Maximální počet barev” zadáme 16, nakonec klikneme na “Konvertovat”.
 • Konverze do 16 barev není nutná, obrázek se bez problémů na displeji zobrazí i když bude 256 barevný, ale displej Kindle více než 16 barev zobrazit neumí a obrázek v 16 barvách bude mít menší velikost a zabere v paměti Kindlu méně místa, proto je dobré obrázek převést na 16 barev.
 • Teď si upravíme velikost obrázku pro displej Kindle. Displej Kindle Wi-Fi a Kindle 3G+Wi-Fi má rozlišení 800×600 pixelů. Displej Kindle DX má rozlišení 1200×824 pixelů.
 • Nyní záleží, jaký vstupní obrázek použijeme a jaký bude požadovaný výsledek.
 • V menu “Obrázek > Velikost obrázku” nastavte velikost podle vašeho displeje na výšku. Tedy 800 nebo 1200 pixelů. Velikost na šířku nastavíme pomocí “ořezu” tak, že odřízneme ze stran části, které nebudou použity. Viz následující bod.
 • Jestli je velikost fotografie například 1600 x 1200 pixelů a nebudeme chtít použít celou výšku fotky, nemusíme jí zmenšovat a můžeme udělat výřez ze středu fotografie. Použijeme nástroj “Ořezat” v menu “Nástroje > Nástroje transformace > Ořezat” klávesová zkratka “Shift + C” nebo ikona . Vyberte přibližně oblast, kterou chcete vidět ve výsledném spořiči neboli screensaveru a nastavte přesný rozměr ořezu podle typu Kindle 800×600 nebo 1200×824 v levém menu nástroje pod ikonami zvolte myší přesnou pozici. Stejný postup použijeme i v případě, že jsme si velikost fotky předem zmenšili.
 • Jestliže máme vybránu oblast k oříznutí, potvrdíme pomocí Enter a obrázek se ořízne.
 • Nyní si obrázek uložíme. Formát pro uložení zvolte “PNG”. V menu “Soubor > Uložit jako” rozklikněte dole položku “zvolte typ souboru” a vyberte “Obrázek PNG” a nakonec klikněte na uložit.
 • Screensaver je hotový, nyní si jej nahrajte do Kindle pomocí USB kabelu do složky “linkss\screensavers\”.
 • Výsledek si můžete prohlédnout i v prohlížeči obrázku: Aktivaci prohlížeče obrázků provedete tak, že si pomocí USB kabelu a PC na disku vytvoříte složku „pictures“ a v ní podsložky,do kterých můžete nahrávat obrázky. Obrázky musí být v podsložkách, aby byly viditelné. Pomocí „Alt + Z“ obnovte soubory a můžete si prohlížet obrázky. Přes celou obrazovku zvětšíte obrázek pomocí “F”. Viz článek: Klávesové zkratky pro Amazon Kindle 3.
 • Pro správnou funkci spořičů obrazovky Kindle je třeba mít nainstalováno potřebné rozšíření, viz návod: Instalace dalších rozšíření Amazon Kindle (screensavery, fonty, usb networking atd…).15 thoughts on “Návod na tvorbu vlastního spořiče obrazovky pro Kindle v programu Gimp

 1. Bohužel nefunguje pro verzi 3.2.1. Po nakopírování update_jailbreak_0.7.N_k3w_install zešedne možnost Update your kindle a nezbívá než nakopírovat update_jailbreak_0.7.N_k3w_uninstall. Mám verzi z Wifi. Rád bych vlastní spořiče..

   1. Bohužel mi nejde podle postupu aktualizovat firmware. Mám zašedlou položku Update your kindle. Firmware jsem stáhnul a zkopíroval do kořenové složky kindle. Verze firmware se správná. Děkuji za pomoc:-)

    1. Zkuste ještě Kindle zazálohovat a obnovit tovární nastavení (Home > Menu > Reset to factory defaults) a potom zkuste znovu update firmware na 3.1.
     Sériové číslo v názvu souboru firmwaru “Update_kindle_3.1_B008.bin” musí být stejné jako číslo Kindle (B008, B006, B00A). Jestliže máte verzi wifi použjte soubor “Update_kindle_3.1_B008.bin“.
     Verzi firmware v Kindle máte asi 3.0.1? Verze 3.2.1 je asi překlep?

     1. čtečka není reklamní je za normální cenu 139$ objednávaná přímo z amazon.com…

     2. Asi se dává tento firmware i do nových čteček podle toho co jsem četl se mi zdálo že se používá jen u reklamních verzí. Na webu Amazonu je ke stažení nejnovější firmware 3.1 zde. Ale hlavně že je již jailbreak i pro vaši čtečku a můžete si nainstavolat i rozšíření a vlastní spořiče.
      Uvedený jailbreak: kindle-3.2.1-jailbreak-0.5.zip vám funguje?
      Zatím jsem neměl žádnou čtečku s firmwarem 3.2.1 tak jsem jej neměl možnost vyzkoušet.

     3. Jailbreak jsem pomocí tohoto (kindle-3.2.1-jailbreak-0.5.zip) souboru provedl. Dal jsem aktualizovat zařízení podle návodu. Čtečka se restartovala. Něco dělala a znovu se zapla. Není vidět žádná změna. Po zapojení do USB nikde není složka linxx ve které by měli být screanshoty. http://nahrejto.cz/files/283253437978702701576.jpg – složky které v kindlu jsou (pictures jsem dodělával). Podsložky jsou kromě documents prázdné – i při zobrazených skrytých souborech…

     4. A problém bude, že je tedy potřeba nainstalovat správné rozšíření pro screanshoty..

     5. Mělo by fungovat toto rozšíření: kindle-ss-0.22.N.zip

      Složky si musíte vytvořit.
      Spořiče obrazovky nahrajte do složky linkss\screensavers\
      Pokud chcete aby se spořiče obrazovky načítaly v náhodném pořadí, vytvořte ve složce linkss prázdný soubor s názvem random a restartujte Kindle.

      Bližší info je zde.

     6. Aktualizace nahrána, soubory vytvořeny a nahrány nové spořiče. Jak se odstraní ty staré, abych mohl ověřit funkčnost nových?

     7. Staré spořiče není potřeba odstranit.
      Po nahrání nových do složky linkss\screensavers\ je nutné Kindle ještě restartovat Home -> Menu -> Settings -> Menu -> Restart a potom by už mely fungovat nové spořiče.

     8. Ano přesně takto jsem postupoval, ale bohužel neúspěšně. Spořiče jsou pořád původní.. Děkuji za čas a rady.

     9. Zkuste se zeptat ještě ve fóru zde :
      http://forum.amazon-kindle.cz/
      V sekci “Hack – Jailbreak, screensavery, fonty, diskuze, návody…” třeba tam někdo bude vědět v čem je problém. Čtečku s firmwarem 3.2.1 bohužel nemám k dispozici abych mohl jailbreak a rozšíření pro spořiče vyzkoušet.

      Přidávám ještě nějaké odkazy k tématu kde se řeší jailbreak firmwaru 3.2.1 a v diskuzi i rozšíření pro spořiče obrazovky:
      http://yifan.lu/2011/06/02/kindle-3-2-1-jailbreak/
      http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=134500

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *