Není to tak dávno, co se nám na internetových blozích věnovaných e-čtení objevily první informace a Sony DPT-RP1 a nemálo redaktorů i čtenářů z nich si zde kladlo tu zásadní otázku, jak si tento model povede proti konkurenčnímu modelu Onyx Boox Max Carta?

Rozhodovat se jen podle specifikací vystavených na internetu je dnes zcela běžné, protože jen málokoho z běžných uživatel stejně zajímají další detaily okolo (placené VIP extra služby, Free místo pro e-knihy na webu tvůrců, speciální konverzí software, …). Pokud zkrátka daná věc podporuje požadovanou funkci, není co řešit. Za oné konstelace, že jsou takto vybaveny i další modely, pak samozřejmě nezbývá, nežli se rozhodnout na základě srovnání parametrů těch největších es. A tak tomu bude i dnes mezi modely Sony DPT-RP1 a Onyx Boox Max Carta. Nemluvě o tom zásadním detailu, že Sony DPT-RP1 a Max Carta jsou jediné e-čtečky, jenž jsou již na trhu a nabízející přitom i nejnovější 13,3“ Carta displej od E-Inku.

Kdo si snad ještě pamatuje dřívější model Onyx Boox M96, patrně stojí za připomenutí, že jak model nový (Max Carta), tak i tento starý (M96) disponují oba OS Android 4.0.

Naoko se podle úhlopříčky zdá, že by snad mohlo jít u Sony DPT-RP1 a Onyx Boox Max Carta o velmi podobná zařízení, to je ale pouze prví dojem – jsou totiž uvnitř velmi rozdílná. Sony naneštěstí podporuje pouze PDF formát, do kterého majiteli nezbude, nežli konvertovat vše jiné (ePub, Doc, …). Což ale zase poměrně sedí do zamýšleného zacílení se na zákazníky – Sony DPT-RP1 se totiž profiluje jako náhrada papíru pro obchodní i akademické instituce, kde to jistě nebude problém. Sony tedy možná nemá připojení k internetu a nepodporuje žádné další formáty, zato ale zvládne pořizování a zadávání poznámek.

To Onyx Boox Max Carta je mnohem flexibilnější záležitost: jak známo, Android je otevřená mobilní platforma a jako taková hostí dnes již cca milion všemožných aplikací, nikoliv nutně na čtení. I toto ale bude asi dosti dvojsečná záležitost, protože zařízení disponující Androidem mají podle všeho standardně o trochu větší spotřebu a nároky „na železo“ (proti low-level Linuxu, co bude patrně na Sony) a nepočítají ani s E-Ink displejem (to se projevuje různě, ale leccos značně „blbne“: menu se nezobrazují, něco prostě nespustíte vůbec, barvy neodpovídají, …).

Pokud bychom ale u Onyx Boox Max Carta pohlédli jen na funkce z hlediska e-čtení, tak jde model velmi slušný (má kupříkladu i pokročilejší a lepší PDF aplikaci), nemluvě o tom, že má jack na audio a slot na microSD karty.

I Sony DPT-RP1 má však v záloze nejeden trumf – namátkou se dá ovládat dotekem prstu a jeho jasným triumfem je i přesnější stylus pro psané poznámky. Jsou mezi námi však i lidé, jenž by mohli Sony DPT-RP1 dát přednost jen proto, že jde o model výrazně (200 gramů!) lehčí, tenčí a s rychlejším quad-core procesorem proti Onyx Boox Max Carta.

Kde si naopak obě zařízení solidně notují, je jejich cena: Onyx Boox Max Carta stojí 789 USD a Sony DPT-RP1 zase 699 USD na Amazonu (ne snad samozřejmě, že by je nešlo sehnat levněji jinde).

A na závěr ještě srovnání kompletních specifikací obou e-čteček:

 

 

Zdroj + Foto: http://blog.the-ebook-reader.com/2017/06/24/sony-dpt-rp1-vs-onyx-boox-max-carta-comparison/