Když Amazon vydal svůj tablet Kindle Fire, vyskytly se otázky, jestli bude společnost i nadále pokračovat ve vývoji elektronických čteček nebo čtečky nakonec nahradí tablety Kindle Fire? LCD displej jistě  nenabízí při čtení stejné pohodlí jako e-ink displej, proto je pravděpodobné, že tablety elektronické čtečky neohrozí, čemuž nasvědčují i nejnovější informace.

Podle čínského deníku Economic Daily News (EPD) obdržela firma E Ink Holdings objednávku od Amazonu na barevné šesti palcové e-ink dotykové displeje. První displeje by měly být Amazonu dodány v březnu tohoto roku, dále bude dostávat Amazon 3 milióny displejů měsíčně. Nové barevné čtečky bychom se tak mohli dočkat ještě tento rok.

Při přechodu na novou generaci elektronických čteček Amazon Kindle 4 a Kindle Touch došlo díky odebrání klávesnice k výraznému zmenšení rozměrů a hmotnosti čteček, takže v tomto ohledu již příliš změn očekávat nemůžeme, ale barevný displej jistě přinese řadu jiných výhod, jako je čtení komiksů, prohlížení fotografií a časopisů v barvách.

Objednaný displej spojuje černobílý displej použitý ve stávajících čtečkách s barevnými filtry, které umožňují zobrazit až 4096 barev v rozlišení 200 DPIObnovovací frekvence obrazovky se pohybuje v rozmezí 120-980 ms v závislosti na obsahu displeje.

Rychlost obnovování obrazovky nestačí na přehrávání filmů a animací, proto displej nemůže nahradit běžné LCD displeje. Dalším důvodem je také absence podsvícení displeje, díky čemuž zobrazené barvy nejsou tak jasné jako u LCD. Tyto nevýhody jsou ovšem podstatně vyváženy nízkou spotřebou displeje a výdrží baterie čtečky. Baterie ve čtečce vydrží nabitá až několik týdnů. E-ink displeje oproti LCD také umožňují čtení na přímém slunci a neunavují oči jako klasické obrazovky.

Další informace o e-ink technologii a její historii se můžete dočíst v našem článku Eink technologie.